Να κρατήσουν στάση αντιπαράθεσης με την κυρίαρχη πολιτική στην Ανώτατη Εκπαίδευση και με την ψήφο τους στις επερχόμενες πρυτανικές εκλογές στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) καλεί τους διδάσκοντες, τους εργαζόμενους και τους φοιτητές η Τομεακή Οργάνωση ΑΕΙ - ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας του ΚΚΕ. Σε σχετική ανακοίνωσή της αναφέρει: «Στις 11 Ιούνη πραγματοποιούνται οι πρυτανικές εκλογές στο ΑΠΘ. Οι εκλογές αυτές έρχονται σε συνέχεια των αλλαγών που επέφεραν οι αποκαλούμενες "πανεπιστημιοποιήσεις" των ΤΕΙ, ορίζοντας στην πραγματικότητα τους διοικητικούς φορείς που από την επόμενη μέρα θα αναλάβουν ενεργό ρόλο στην προώθηση των αντιδραστικών αλλαγών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση....