Τρίτη 3 Σεπτέμβρη 2019
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα και έχοντας ως βασικό στοιχείο την άριστη άμυνα, η Εθνική ανδρών άνοιξε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Κίνας επικρατώντας του Μαυροβουνίου με 85-60 για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι Ελληνες διεθνείς είχαν ως βασικά όπλα στην πρεμιέρα την πολύ καλή αμυντική λειτουργία αλλά και τον έλεγχο των ριμπάουντ (42 έναντι 30) που τους έδωσαν το δικαίωμα να πάρουν εξαρχής μια σημαντική διαφορά στο σκορ (15-4 στο 8') αλλά και να κρατήσουν σε χαμηλά ποσοστά τους αντιπάλους καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου (μόλις 16 π. στο 20λεπτο). Επιθετικά ξεχώρισε η ευστοχία στα 2ποντα (27/41) η...
422 λέξεις, σελ.: 23
Με τα οφέλη της επόμενης μέρας όσον αφορά την άθληση και ψυχαγωγία του πατραϊκού λαού να είναι ανύπαρκτα ολοκληρώθηκαν στην Πάτρα οι 2οι Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες. Με αφορμή το κλείσιμο της...