Κυκλοφόρησαν, ένα χρόνο μετά την πραγματοποίησή του, τα πρακτικά του 5ου Επιστημονικού Συνεδρίου που διοργάνωσε η ΚΕ του ΚΚΕ. Ενα σημαντικό εκδοτικό γεγονός, από την άποψη ότι τα κείμενα που συγκροτούν την παρούσα έκδοση επιχειρούν να αναλύσουν, να εξηγήσουν και να ερμηνεύσουν ένα εξαιρετικά πολύπλοκο, ενδιαφέρον, αλλά και προκλητικό θέμα: Τη «συνάντηση της νεοελληνικής λογοτεχνίας με το εργατικό κίνημα και την κομμουνιστική ιδεολογία από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι και το Μεσοπόλεμο». Τόσο αυτό το Επιστημονικό Συνέδριο όσο και αυτά που προηγήθηκαν, για τους Ρίτσο, Βάρναλη, Μπρεχτ και Χικμέτ, έχουν αποδείξει ότι επιχειρούν να προσεγγίσουν το θέμα τους ολόπλευρα, ζωντανά και όχι ακαδημαϊκά...