Σαν σήμερα, πριν από έναν χρόνο, «έφυγε» αναπάντεχα ο αγαπημένος μουσικός Λαυρέντης Μαχαιρίτσας. Αφησε πίσω του, παρακαταθήκη, τη μουσική και τα τραγούδια του, που τόσο αγαπήθηκαν και θα συνεχίσουν να μας συντροφεύουν σε όλες τις μικρές και τις μεγάλες μας στιγμές. Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας γεννήθηκε στις 5 Νοέμβρη 1956 στη Νέα Ιωνία του Βόλου και από μικρός έδειξε την αγάπη του για τη μουσική. Μετά τη στρατιωτική του θητεία αρχίζει να τραγουδάει αντάρτικα με τον Πάνο Τζαβέλλα στη «Συντροφιά». Στα 20 του χρόνια δημιουργεί με τον Παύλο Κικριλή και τον Τάκη Βασαλάκη το συγκρότημα P.L.J. Το 1983, οπότε και κυκλοφορεί ο δεύτερος δίσκος του συγκροτήματος, αυτό μετονομάζεται σε «Τερμίτες». Το 1989...