Ολόκληρη η ζωή, ολόκληρη η ιστορία της ανθρωπότητας είναι ένας κύκλος. Οχι, όχι κύκλος. Θα μπορούσα να πω μια σπείρα, μια ανερχόμενη, ανελισσόμενη σπείρα όλο και πιο πάνω, όλο και πιο πάνω, ώσπου δεν έχει τέλος το ατελεύτητο που συναντάται με το απέραντο. Ατελεύτητο και απέραντο. Να το ζήσεις μόνο μια στιγμή, το έζησες για πάντα κι είναι σα να υπάρχεις πάντα. Και υπάρχεις έτσι δεν είναι; Υπάρχεις, υπάρχω, υπάρχουν η αιώνια ανθρώπινη ύπαρξη. (Γιάννης Ρίτσος, 1909 - 1990) *** Τη βδομάδα που μας πέρασε (11/11) συμπληρώθηκαν 30 χρόνια από το χαμό του δικού μας ποιητή, του Γιάννη Ρίτσου, όμως είναι πάντα παρών. Με τούτο το μικρό μας αφιέρωμα στεκόμαστε στον μελοποιημένο Γ. Ρίτσο. Από τον...