Ανοιξε χτες η αυλαία των πανελλαδικών εξετάσεων για τη μεγάλη κατηγορία των υποψηφίων από τα ΓΕΛ, που εξετάστηκαν στη Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία. Στους υποψηφίους δόθηκαν δύο άρθρα από τον ημερήσιο Τύπο: Το ένα είχε τίτλο «Το αύριο δεν είναι πια αδιαπέραστο πέπλο» και πραγματευόταν εκτιμήσεις για τις αλλαγές που θα φέρει τα επόμενα χρόνια η ανάπτυξη της τεχνολογίας, και το άλλο πραγματευόταν εκτιμήσεις μαθητών για τον επαγγελματικό προσανατολισμό και την ανεργία. Τους δόθηκε επίσης το ποίημα του Νίκου Γκάτσου «Στον Σείριο». Στην έκθεση των 350 - 400 λέξεων, ακολούθως, ζητήθηκε από τους υποψηφίους να μιλήσουν για τα απαιτούμενα εφόδια για την αντιμετώπιση των προκλήσεων ενός...
Με σύνθημα «Μη σταματάς! Να ζεις, να τολμάς, να προχωράς! Το μέλλον μας είναι ο Σοσιαλισμός!», προετοιμάζονται τα Φοιτητικά Φεστιβάλ της ΚΝΕ σε μεγάλες πόλεις. Στην Αθήνα το μεγάλο αυτό φοιτητικό...
«Κανένα κοντέινερ σε αυλή σχολείου ή αδόμητο οικόπεδο! Πραγματική λύση για τη δίχρονη υποχρεωτική Προσχολική Αγωγή με ανέγερση, αξιοποίηση ή εκμίσθωση κατάλληλων κτιρίων! Αναβάθμιση και όχι...
Η ΤΟ Δήμου Θεσσαλονίκης της ΚΝΕ καταγγέλλει την άνανδρη επίθεση σε μέλη της Οργάνωσης, ανάμεσά τους μαθητές και μαθήτριες, στην περιοχή της Τούμπας, από ομάδα θρασύδειλων φασιστοειδών. Οπως αναφέρει...
Σε μήνυμά της προς τις μαθήτριες και τους μαθητές που δίνουν πανελλαδικές εξετάσεις η Κομμουνιστική Νεολαία Ελλάδας αναφέρει τα εξής: «Είμαστε μαζί σας σε αυτήν την τόσο σημαντική στιγμή σας! Είμαστε...