«Καμπανάκι» για τη συνέχεια του καλοκαιριού αποτελεί η πυρκαγιά πού εκδηλώθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου σε δύσβατη περιοχή του δήμου Κύμης - Αλιβερίου στην πολύπαθη Εύβοια. Στο πλευρό των κατοίκων βρέθηκε το πρωί της Κυριακής κλιμάκιο του ΚΚΕ με επικεφαλής τον Γιώργο Μαρίνο, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του Κόμματος και βουλευτή Εύβοιας, τονίζοντας την ανάγκη λήψης μέτρων αντιπυρικής προστασίας και ενίσχυσης του Πυροσβεστικού Σώματος. Η φωτιά εκδηλώθηκε σε αγροτοδασική έκταση ανάμεσα στους οικισμούς Γάια και Κρεμαστός, και εξαιτίας των δυνατών ανέμων πήρε γρήγορα μεγάλες διαστάσεις. Οι φλόγες μάλιστα έφτασαν κοντά στον Κρεμαστό, με τις αρχές να προχωρούν στην πολιτική εκκένωση του οικισμού. Στην...