Το Διεθνές Φεστιβάλ Ανδρου γιορτάζει τα 10 του χρόνια και καλεί όλους τους Ανδριώτες και τους επισκέπτες του νησιού σε μια μεγάλη γιορτή πολιτισμού, από τις 28 Ιουλίου έως τις 25 Αυγούστου 2024, στο μοναδικής ομορφιάς Ανοιχτό Θέατρο της Χώρας. Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ είναι όλα αυτά τα χρόνια ο διακεκριμένος σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης, ο οποίος σημειώνει ανάμεσα σε άλλα: «Η Ανδρος αγαπιέται, αγαπιέται πολύ. Από τους ντόπιους, από τους επισκέπτες. Προσωπικά νιώθω και ντόπιος και επισκέπτης. Εδώ και 35 χρόνια, χειμώνες και καλοκαίρια, αγαπώ το νησί όλο και πιο πολύ, όλο και πιο βαθιά, για λόγους προφανείς, οι ενδιαφέροντες άνθρωποι, η σπουδαία ναυτική ιστορία, αλλά και...