Τρίτη 1 Οχτώβρη 2024
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Eurokinissi Sports

Αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας έφερε η 6η αγωνιστική της Super League με τα αποτελέσματα στα δύο ντέρμπι του προγράμματος, στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό, και στην Τούμπα, όπου ο Αρης επικράτησε του ΠΑΟΚ. Στην «OPAP Αrena» η ΑΕΚ, συνεχίζοντας την καλή παράδοσή της απέναντι στον Παναθηναϊκό, επιβλήθηκε με 2-0 (Πιερό 30', Αμραμπάτ 90'+3 πέναλτι) και σε συνδυασμό και με την ήττα του ΠΑΟΚ βρέθηκε μόνη 1η. Η «Ενωση» πίεσε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο και δικαιώθηκε ανοίγοντας το σκορ, ενώ στην επανάληψη ήταν λιγότερο επιθετική αλλά μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Οι «πράσινοι» από την άλλη παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν...
360 λέξεις, σελ.: 26

Δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει στον θεσμό του Super Cup ο Ολυμπιακός κατέκτησε και τον φετινό τίτλο, καθώς στον τελικό του Φάιναλ 4 στη Ρόδο νίκησε 86-85 τον...