Ζωγραφική, χαρακτική, ταπισερί και ψηφιδωτό, έργα της σημαντικής μας δημιουργού Ζιζής Μακρή, παρουσιάζονται στην έκθεση που εγκαινιάζεται αύριο (7μμ) στη Δημοτική Πινακοθήκη Κορίνθου (Κολοκοτρώνη 4). Οπως σημειώνει ο Σάββας Μιχαήλ στον κατάλογο, «τα εικαστικά οράματα της Ζ. Μακρή έχουν στο κέντρο τους τον άνθρωπο, την Ιστορία των αγώνων του, την οδύνη του. Αλλά το κέντρο αυτό δεν είναι κάποιο ακίνητο σημείο, παίρνει φωτιά και εκρήγνυται και εξακτινούται μέσα στη φύση. Δένεται με τα πάντα, συνομιλεί με τα πάντα, αλληλοδιεισδύει και συνευρίσκεται με τα πάντα. Αναζητά την αλλαγή των πάντων... Η ιστορία δε χάνεται μέσα στη Φύση, ούτε η Φύση διαλύεται μέσα στην Ιστορία των ανθρώπων. Χωρίς την...