Η συμπαράσταση του ελληνικού λαού στον τραγικό παλαιστινιακό λαό και στον πατριωτικό αγώνα του είναι εκφρασμένη πολύτροπα. Μια ακόμη δυνατότητα έκφρασής της αλλά καλύτερης γνωριμίας μας και με το δράμα του παλαιστινιακού λαού -ιδιαίτερα των παιδιών- αλλά και με τον πολιτισμό του κόντρα στον πάνοπλο ισραηλινό στρατό κατοχή, είναι το αφιέρωμα στον Παλαιστινιακό Κινηματογράφο που πραγματοποιείται στο «Τριανόν» (7-13/6). Το αφιέρωμα, καθώς αποσκοπεί για στήριξη του λαού μας για τα ορφανά, άστεγα, τραυματισμένα παιδιά της Παλαιστίνης, περιλαμβάνει και ένα σημαντικότατο αφιέρωμα σε ταινίες που αφορούν σ' αυτά. Το αφιέρωμα αυτό, οργανωμένο από την ΟΛΜΕ, θα γίνει σήμερα (από τις 10 π.μ.) και αύριο...