«Αγωνιστικά, αντιπολεμικά να τους βομβαρδίσουμε: Με μαζικούς αγώνες, με χιλιάδες αντιπολεμικές, αγωνιστικές ψήφους στην ΠΚΣ». Οι φετινές φοιτητικές και σπουδαστικές εκλογές διενεργούνται την Τετάρτη 9 Απρίλη σε συνθήκες πολέμου, σε μια περίοδο που η ελληνική κυβέρνηση: Μετατρέπει τη χώρα σε ορμητήριο θανάτου (Σούδα, φρεγάτες στην υπηρεσία των δολοφόνων, εκστρατευτικά σώματα κατοχής σε όλο τον κόσμο) κι ο λαός πληρώνει τις επιπτώσεις. Το ζήτημα του πολέμου, αλλά και οι εξελίξεις στην ανώτατη εκπαίδευση, πρέπει, σύμφωνα με την ΠΚΣ, να είναι το κριτήριο ψήφου σ' αυτές τις εκλογές. Δηλαδή, οι φοιτητές και οι σπουδαστές να κρίνουν όλες τις δυνάμεις, σύμφωνα με τη στάση που κρατούν απέναντι σ'...