Πρόκληση για τον ελληνικό λαό και τους εργαζόμενους στη ΔΕΗ χαρακτηρίζει η «Αγωνιστική Συνεργασία ΔΕΗ» τα τεράστια κέρδη που εμφάνισε η Επιχείρηση στο πρώτο εξάμηνο του 2003. Τα κέρδη της ΔΕΗ, που είναι αυξημένα κατά 76,7% σε σχέση με την περσινή αντίστοιχη περίοδο, προέρχονται κυρίως από την αύξηση της κατανάλωσης και των τιμολογίων, τη μείωση του προσωπικού και των επενδύσεων και όπως σημειώνει η «Αγωνιστική Συνεργασία» αποτελούν πρόκληση, διότι ανακοινώνονται σε μια περίοδο που τα λαϊκά εισοδήματα πλήττονται από την ακρίβεια, τη βαριά φορολογία, την εμπορευματοποίηση της υγείας και της παιδείας. Η «Αγωνιστική Συνεργασία» επισημαίνει ότι «τα κέρδη της ΔΕΗ τα καρπώνονται οι μεγαλομέτοχοι...