Ο κορυφαίος γκραν - μετρ πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη της FIDE με ΕΛΟ 2830, γνωστός σε όλο τον κόσμο από τις ιστορικές μονομαχίες του με τον Ανατόλι Κάρποβ, είναι προσκεκλημένος του πρωταθλητής Ελλάδας ΑΟ Κύδων Χανίων. Πρόκειται για μια ακόμη παγκόσμια επιτυχία της κρητικής ομάδας, αφού κατάφερε μετά την ακύρωση του προγραμματισμένου ματς του Κασπάροβ με τον σημερινό πρωταθλητή κόσμου Ρούσλαν Πονομαριόφ, να τον προσκαλέσει στο Ρέθυμνο και έτσι εκτός από τα φιλικά ματς που προηγήθηκαν, ο Κασπάροβ θα αγωνιστεί στο Ρέθυμνο με τους συμπαίκτες του Ρουμπλέβκι (2672), Σμίριν (2656), Μπολογκάν (2650), Αλίσα Γκαλιάμοβα (2502). Πανίσχυρη όμως είναι και η γαλλική ομάδα ΝΑΟ Chess, η οποία θα...