Την επίσημη παράσταση της κλασικής κωμωδίας του Νικολάι Γκόγκολ «Παντρολογήματα» παρακολούθησε η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, την Παρασκευή το βράδυ, στο θέατρο «Πορεία», μια συμπαραγωγή της θεατρικής εταιρίας «Δόλιχος» και του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης, σε σκηνοθεσία Στάθη Λιβαθινού, μετάφραση των Λεωνίδα Καρατζά - Δημήτρη Τάρλοου, σκηνικά Αντώνη Δαγκλίδη, κοστούμια Κλερ Μπρέισγουελ, μουσική Νίκου Πλάτανου. Οι στίχοι είναι του Στρατή Πασχάλη και οι φωτισμοί του Λευτέρη Παυλόπουλου. Το έργο - που χαρακτηρίζεται από τον ίδιο το συγγραφέα ως «ένα εντελώς απίστευτο περιστατικό σε δύο πράξεις» - δείχνει σε πρώτη ματιά μια τυπική γκογκολική ιστορία. Θα μπορούσε, μάλιστα, να ιδωθεί ως μια κωμωδία ηθών...