Την άμεση αντίδραση μαθητών και γονέων στην Καβάλα προκάλεσε η απόφαση της κυβέρνησης να διακόψει τη χρηματοδότηση για τη δωρεάν μεταφορά των μαθητών προς τα απομακρυσμένα σχολεία της πόλης με μισθωμένα λεωφορεία της αστικής και υπεραστικής συγκοινωνίας. Με απόφαση του συντονιστικού των 15μελών συμβουλίων της Καβάλας, γονείς και μαθητές πραγματοποιούν σήμερα στις 11 το πρωί συγκέντρωση διαμαρτυρίας στον Κήπο, απαιτώντας να αποδεσμευτούν άμεσα τα κονδύλια για τη συνέχιση της δωρεάν μεταφοράς των μαθητών. Πρόκειται για τη δεύτερη απόπειρα της κυβέρνησης μέσα στο τρέχον σχολικό έτος να περικόψει τα χρήματα που δίνονται στις Νομαρχίες για τη μίσθωση των λεωφορείων. Με έγγραφό του προς τη...