Πέμπτη 14 Απρίλη 2005
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Νέα σοβαρά έκτροπα, ξανά στην Ιταλία (πέρισυ οπαδοί της Ρόμα τραυμάτισαν τον διαιτητή Φρισκ, στον αγώνα με την Ντιναμό Κιέβου), θόλωσαν την εικόνα που με τόση σπουδή προσπαθεί να δημιουργήσει η ΟΥΕΦΑ, ώστε να πουλάει καλύτερα το προϊόν (έτσι θεωρεί το ποδόσφαιρο). Ο προημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ Ιντερ - Μίλαν, δεν ολοκληρώθηκε ποτέ αφού ο διαιτητής, Μάρκους Μερκ, αναγκάστηκε να τον διακόψει στο 75 (αγωνιστικά) λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 1 - 0 (με γκολ του Σεφτσένκο από το πρώτο ημίχρονο). Περίπου δύο λεπτά νωρίτερα οι οπαδοί των γηπεδούχων - με αφορμή την ακύρωση ενός γκολ - δημιούργησαν «τεχνητή βροχή» από αντικείμενα, φωτοβολίδες και κροτίδες. Μια από αυτές βρήκε...