Την πρόκρισή της στον τελικό των 400 μ. με εμπόδια θα διεκδικήσει σήμερα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Ελσίνκι η Χριστίνα Χαντζή, που μετέχει στα απογευματινά ημιτελικά του αγωνίσματος. Η νεαρή αθλήτρια χτες ήταν η ευχάριστη έκπληξη των ελληνικών συμμετοχών που για άλλη μια φορά χαρακτηρίστηκαν από αποκλεισμούς. Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε 3η στην πρώτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος κάνοντας ατομικό ρεκόρ με επίδοση 56.15 που αποτελεί την 2η καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα. Παράλληλα, είναι και η 7η καλύτερη από αυτές που σημειώθηκαν στα προκριματικά των 400 μ. μετ' εμποδίων. Μετά τον αγώνα η σπρίντερ δήλωσε: «Στην πρώτη μου μεγάλη διοργάνωση προκρίθηκα στα ημιτελικά...