Κατάληψη στον αύλειο χώρο του σχολείου τους πραγματοποίησαν χτες οι μαθητές, καθηγητές και οι γονείς του Γυμνασίου Πλαταμώνα σε ένδειξη συμπαράστασης προς τους δεκατρείς μαθητές, που δικάζονται σήμερα στο Δικαστήριο Ανηλίκων Πιερίας. Οι μαθητές αυτοί είναι κατηγορούμενοι για τη διήμερη κατάληψη που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο τους τον Νοέμβρη του 1998, όταν μαζί με τους συμμαθητές τους αγωνίζονταν ενάντια στην αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση με το αδίκημα «της διατάραξης οικιακής ειρήνης δημόσιας υπηρεσίας κατ' εξακολούθηση. Μαθητές και γονείς κρατώντας πανό και φωνάζοντας συνθήματα κατέλαβαν τον αύλειο χώρο του Γυμνασίου και κατήγγειλαν τις διώξεις στις οποίες υποβάλλονται οι 13 μαθητές...