Στη ζωγραφική δημιουργία του Ανδρέα Βουρλούμη (1910 - 1999)αφιερώνεται η έκθεση του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τράπεζας στο Πολιτιστικό του Κέντρο στην Πάτρα. Με γενικό τίτλο «Η καθημερινή ζωή ενός ζωγράφου», περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικές δημιουργίες από την 75χρονη, περίπου, εικαστική του πορεία. Δεκάδες έργα, που τα περισσότερα σχετίζονται με την προσωπική ζωή του καλλιτέχνη: η θέα από το σπίτι του, το εργαστήριό του, προσωπογραφίες φίλων ή συγγενών, αγαπημένα τοπία. Ο Ανδρέας Βουρλούμης γεννήθηκε στην Πάτρα. Από μικρός εκδήλωσε μεγάλη έφεση στη ζωγραφική. Ο «Πληγωμένος Γαλάτης», που φιλοτέχνησε δεκάχρονος, όπως και η πληθώρα σκίτσων του, άναψαν το «πράσινο φως» για την εικαστική του...