Τον επικίνδυνο για το λαό δρόμο της «αποκέντρωσης» και ιδιωτικοποίησης ανοίγει η ρύθμιση που δίνει τη δυνατότητα σε δημοτικούς βρεφονηπιακούς σταθμούς να λειτουργούν και τμήματα νηπιαγωγείων, ενώ απελευθερώνει την ίδια δυνατότητα για τους ιδιωτικούς σταθμούς. Η ρύθμιση, που ψηφίστηκε προχτές, έρχεται μετά την καθιέρωση της υποχρεωτικής φοίτησης στην προσχολική αγωγή και με το πρόσχημα «να μην υπάρξει αιφνιδιασμός» των οικογενειών των οποίων τα νήπια φιλοξενούνται στους παιδικούς σταθμούς, να δώσει τη δυνατότητα σε φορείς εκτός υπουργείου Παιδείας να λειτουργούν τμήματα νηπιαγωγείων. Σε ό,τι δε αφορά τις εργασιακές σχέσεις των νηπιαγωγών, θα «ανήκουν στο προσωπικό του παιδικού και...