Οι εκλογές της μακέτας και της κορδέλας δεν άφησαν έξω ούτε το υπουργείο Πολιτισμού, του οποίου η πολιτική ηγεσία ακόμα και την τελευταία Κυριακή πριν τις εκλογές περιφέρεται, εγκαινιάζοντας Μουσεία, ακόμα και προσωρινά. Και είναι τόσο συχνά, που γίνεται αξιοπερίεργο το πώς καθίσταται δυνατόν στο παρά πέντε, δηλαδή μόνο σε διάστημα δύο εβδομάδων, να «παραδίδονται» τέσσερα Μουσεία, τα ίδια μάλιστα για τα οποία μέχρι πρόσφατα ο χρόνος κυλούσε εις βάρος τους και υπήρχαν προβλήματα και εμπλοκές. Πρόκειται για κάποιο θαύμα; Τα χτεσινά εγκαίνια αφορούσαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Μεγάρων, που στεγάζεται στο παλιό Δημαρχιακό Μέγαρο, αλλά προσωρινά, μέχρι να χτιστεί άλλο Μουσείο σε έκταση που...