«Το ΚΚΕ δεν τρομοκρατείται ιδεολογικά. Οσο περισσότερο αυτοί λυσσάνε γιατί δεν μπορούνε να μας βάλουνε στο χέρι, τόσο περισσότερο εμείς θα δυναμώνουμε τον αγώνα μας την οργάνωσή μας και τη δράση μας για να τους αποκαλύπτουμε, να τους ξεσκεπάζουμε, να υπηρετούμε αποκλειστικά και μόνο το λαϊκό συμφέρον», ξεκαθάρισε ο Δημήτρης Κουτσούμπας, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, μιλώντας χτες βράδυ σε συγκέντρωση στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης. Ο ομιλητής σημείωσε: «Λέμε καθαρά τι θέλουμε, ποια είναι η πολιτική μας γραμμή, τι καλούμε τον ελληνικό λαό να πράξει στις ερχόμενες εκλογές. Είναι υποκριτές όσοι παραπονούνται ότι δήθεν δε στρέφουμε τα βέλη μας ενάντια στην κυβέρνηση της ΝΔ, όπως πιπιλάνε την καραμέλα...
«Το ΚΚΕ λέει ότι για τους αυτοαπασχολούμενους, όπως για την εργατική τάξη και τη μικρομεσαία αγροτιά υπάρχουν δύο δρόμοι ανάπτυξης. Ο ένας δρόμος αυτός που ζούμε σήμερα και υπηρετεί τα συμφέροντα της...