Αγωνιστικό κάλεσμα προς τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς, σε εκείνους που βρίσκονται για πρώτη φορά στο χώρο του σχολείου, αλλά και σε εκείνους που έχουν υπηρετήσει χρόνια σαν αναπληρωτές και έχουν βιώσει το καθεστώς των «νέων εργασιακών σχέσεων», της ομηρίας και της ανασφάλειας, απευθύνει το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών με ανακοίνωσή του, υπενθυμίζοντας ότι «η αξιοπρεπής, αγωνιστική και συλλογική στάση ζωής είναι το πρώτο και κυριότερο μάθημα που παραδίδουμε στους μαθητές μας...». «Εφόσον επιλέξατε να ακολουθήσετε το δρόμο αυτό θα ανακαλύπτετε στην πορεία του χρόνου ότι η προωθούμενη εκπαιδευτική πολιτική του μεγάλου κεφαλαίου, με τη συναίνεση των δυνάμεων του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ και του ΣΥΝασπισμού...