Το περασμένο Σάββατο αποχαιρετήσαμε για πάντα έναν σπουδαίο ηθοποιό, έναν σπουδαίο άνθρωπο, έναν αγαπημένο μας σύντροφο και συνοδοιπόρο, έναν στρατευμένο καλλιτέχνη, τον Φοίβο Ταξιάρχη, που μέχρι την τελευταία στιγμή της ζωής του αγωνιούσε και πάλευε για την τέχνη του, για τα δικαιώματα του κλάδου του, για τα προβλήματα του λαού. Ο Ταξιάρχης Κόλλιας, όπως ήταν το πραγματικό όνομα του Φοίβου Ταξιάρχη γεννήθηκε το 1926, στην Καλοσκοπή Φωκίδας, όπου τέλειωσε το Δημοτικό. Ηρθε στην Αθήνα, όπου τέλειωσε πέντε τάξεις του Γυμνασίου. Την τελευταία τάξη την τελείωσε στην Αμφίκλεια Φθιώτιδας, το 1944, επειδή είχε φύγει ως παράνομος από την Αθήνα, λόγω της συμμετοχής του στην ΕΑΜική Αντίσταση. Το 1947...