Ο πρόεδρος του Αστέρα Ζωγράφου και μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Ποδηλασίας κ. Γεωργίου μας είπε τη δική του γνώμη για την κατάσταση. «Η ποδηλασία στη χώρα μας είναι στάσιμη. Και γιατί το λέω αυτό, γιατί ενώ παντού τρέχουν με μεγάλες ταχύτητες, στη χώρα μας πάμε με βήμα σημειωτόν, οπισθοχωρούμε. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είχαμε κάποιες επιτυχίες στα αγωνίσματα Πίστας, με αποτέλεσμα οι κρατικές επιχορηγήσεις να διοχετεύονται στην Πίστα και το αγώνισμα του δρόμου να μείνει πίσω. Η ποδηλασία στηρίζεται στο ποδήλατο του δρόμου, από κει θα βγουν τα ταλέντα που θα στελεχώσουν τα αγωνίσματα της Πίστας και του "Μάουντεν Μπάι". Χωρίς δρόμο δεν υπάρχει ποδηλασία». -- Πόσα σωματεία ποδηλασίας έχει...