Πλημμυρισμένο το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Μαντουδίου |
Σύμφωνα με την ανακοίνωση, στο κτίριο του Κλιμακίου δεν υπάρχει πλέον κεντρική θέρμανση, γιατί υπέστησαν ζημιές ο καυστήρας, η δεξαμενή καυσίμου και η γεννήτρια, λόγω του νερού, που πλησίασε το ένα μέτρο. Το κτίριο έχει σκεπή, σε τμήμα της οποίας υπάρχει πρόβλημα εδώ και τρία χρόνια, γιατί τα νερά της βροχής μπαίνουν στους εσωτερικούς χώρους του Κλιμακίου. Η προσπάθεια κάλυψης του προβλήματος με νάιλον που χορηγήθηκε από το δήμο δεν έλυσε το πρόβλημα, αντιθέτως δημιούργησε περισσότερα προβλήματα κατά τη διάρκεια της έντονης βροχόπτωσης. Το δίκτυο ύδρευσης δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως στο Κλιμάκιο. Παράλληλα, έχουν δημιουργηθεί σοβαρά προβλήματα και στους χώρους υγιεινής του κτιρίου, τα στρώματα όπου ξεκουράζονται οι πυροσβέστες, λόγω της ολικής διαβροχής και του εμποτισμού τους από μη καθαρά νερά, είναι πλέον άχρηστα και επισφαλή για την υγεία τους, ενώ τρία υπηρεσιακά οχήματα και μία διασωστική σειρά υπέστησαν βλάβες από το νερό. Ζημιές υπήρξαν και στα ιδιωτικά αυτοκίνητα των πυροσβεστών, τα οποία σκεπάστηκαν από την ορμητική δύναμη του νερού.