Τρίτη 16 Οχτώβρη 2018
ΒΑSKET LEAGUE
Υψηλές «πτήσεις» για ΑΕΚ και Περιστέρι

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής

Η νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» και το «διπλό» του Περιστερίου στην Πάτρα ξεχώρισαν στη 2η αγωνιστική της Basket League. Στα αξιοσημείωτα και οι πρώτες επιτυχίες στη μεγάλη κατηγορία του νεοφώτιστου Χολαργού και του νεοσύστατου Ηφαίστου Λήμνου, καθώς και οι αγχωτικές επικρατήσεις των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού επί Αρη και Κύμης αντίστοιχα.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ, μετά από δυο συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, «ξέσπασε» στον «λαβωμένο» από απουσίες ΠΑΟΚ (τραυματίες οι Γκος, Γκάρετ, Τζόουνς, Τσόχλας) και πήρε ευρεία νίκη 91-71. Η «Ενωση» παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη, ειδικά από τη 2η περίοδο και μετά, «χτίζοντας» σημαντική διαφορά στο σκορ την οποία διατήρησε σε όλο τον αγώνα (48-35 ημίχρονο, 73-52 στο 30'), με όπλο την κυριαρχία στα ριμπάουντ (40 έναντι 33) αλλά και τα μακρινά σουτ (12/26 τρίποντα). Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Λαρεντζάκης και Χάντερ.

Με φόρα από το εντυπωσιακό του ξεκίνημα, με τη νίκη επί της ΑΕΚ, το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας του Προμηθέα με 76-73. Ο αγώνας στη μεγαλύτερή του διάρκεια ήταν ντέρμπι (24-26, 42-39, 58-62), με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν την πλάστιγγα υπέρ τους λίγο πριν το φινάλε, χάρη στις προσπάθειες του για άλλη μια φορά κορυφαίου Χάροου (14 πόντοι).

Αν και «τα χρειάστηκε», ο Παναθηναϊκός νίκησε τον αξιόμαχο Αρη με 84-70 στο Αλεξάνδρειο. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την αποβολή των προπονητών των δύο ομάδων, Αγγέλου και Πασκουάλ, λόγω λεκτικής διαμάχης στο πρώτο 10λεπτο. Αγωνιστικά οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια (17-34 στο 15', 34-46 ημίχρονο, 44-63 στο 27'), με την τριάδα των Λεκαβίτσιους, Λασμέ και Τόμας να δίνει λύσεις. Χαλάρωσαν όμως στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» με μπροστάρη τον ΜακΓκι να ξαναμπούν στον αγώνα (66-71 στο 36' και 69-74 στο 37'). Τελικά ο Παναθηναϊκός γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στην εμπειρία των παικτών του και ορισμένα καθοριστικά καλάθια του Λάνγκφορντ.

Στο κλειστό της Χαλκίδας, απέναντι στην Κύμη ο Ολυμπιακός «ίδρωσε» μέχρι να πάρει τη νίκη με 77-74, με καθοριστικό τρίποντο του Τουπάν 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τους «ερυθρόλευκους», χωρίς τον Σπανούλη, να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ (20-18, 32-39, 57-54), αφού η Κύμη με πρωταγωνιστή τον Ουάσιγκτον (21 π.) διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Επιβλητική νίκη, την πρώτη του στη μεγάλη κατηγορία, πέτυχε στη Λήμνο ο Ηφαιστος επί του Πανιωνίου με 86-64, ενώ το «ρόδι» έσπασε και ο Χολαργός νικώντας εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 74-60. Σπουδαίο «διπλό» πήρε το Λαύριο στην Κρήτη, με σκορ 77-72 σε βάρος του Ρεθύμνου.

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 4, Ολυμπιακός 4, Περιστέρι 4, ΑΕΚ 3, Αρης 3, Λαύριο 3, ΠΑΟΚ 3, Προμηθέας 3, Χολαργός 3, Ηφαιστος 3, Κύμη 3, Ρέθυμνο 2, Πανιώνιος 2, Κολοσσός 2.