Παρασκευή 16 Νοέμβρη 2018
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΕΝΕΡ 72-73
Τον «φρέναρε» ο Σλούκας

Ηττα που τον αφήνει αρκετά μακριά από τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας υπέστη χτες στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός από τη Φενερμπαχτσέ με 73-72 για την 7η αγωνιστική. Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα σημαίνει για τους «ερυθρόλευκους» αρνητικό απολογισμό (4 ήττες και 3 νίκες) και νέο χαμένο έδαφος στη βαθμολογία.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (18-21 στο 10', 39-39 ημίχρονο, 53-50 στο 30'), ήταν οι λεπτομέρειες εκείνες που έκριναν τον αγώνα και ιδιαίτερα στο τελευταίο δίλεπτο. Καταλύτης για τη νίκη της Φενέρ ήταν ο Κώστας Σλούκας. Οταν η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 69-67, πέτυχε 6 προσωπικούς και αναπάντητους πόντους (3 βολές και 1 τρίποντο) και άλλαξε τις ισορροπίες (67-73). Αμεση ήταν η αντίδραση της ελληνικής ομάδας, παρά την απουσία του Σπανούλη (στον πάγκο το τελευταίο 4λεπτο). Με δύο εύστοχες βολές του Γκος και ένα τρίποντο του Παπανικολάου πλησίασε στον πόντο, ενώ μετά από άστοχο σουτ του Κάλινιτς είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Γκος όμως αστόχησε στο κρίσιμο τελευταίο σουτ, κι έτσι η Φενέρ αναδείχθηκε νικήτρια.

Ολυμπιακός: Γκος 13, Τουπάν 6, Σπανούλης 8, Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 18, Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3.

Φενερμπαχτσέ: Μέλι 8, Μαχμούτογλου 12, Κάλινιτς 16, Σλούκας 20 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7, Λοβέρν 6.

• Αλλα αποτελέσματα: Νταρουσάφακα - Αρμάνι Μιλάνο 92-98, Μπούντουσνοστ - Μπασκόνια 99-84.

Με καθοριστικούς πόντους στα τελευταία λεπτά ο Σλούκας έδωσε τη νίκη στη Φενέρ επί του Ολυμπιακού