Τρίτη 18 Δεκέμβρη 2018
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
Ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ, κερδισμένοι και οι «αιώνιοι»

Ο ΠΑΟΚ, που συνέχισε τη μοναχική του πορεία στην κορυφή, ο Ολυμπιακός, που πέρασε εκ νέου 2ος, και οι Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός, που πέτυχαν σπουδαίες νίκες, ήταν οι μεγαλύτεροι κερδισμένοι της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητό του, περνώντας και από τη Λιβαδειά, με νίκη 2-1 επί του Λεβαδειακού (Ζησόπουλος 75' - Πρίγιοβιτς 41', Μπίσεσβαρ 46'), και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του. Ανάμεσα σ' αυτούς, πιο κοντά στον «Δικέφαλο του Βορρά» βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, που έφτασε σε εύκολη νίκη 3-0 επί της Λαμίας στο Φάληρο (Γκερέρο 35', Φετφατζίδης 46', Ελαμπνελαουί 51').

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη 1-0 επί του Ατρόμητου (Μακέντα 23'), διατηρώντας επαφή με την πρώτη πεντάδα, ενώ οι Περιστεριώτες, που έχασαν πέναλτι (63' Κουλούρης) και είχαν δοκάρι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπουσούλατζιτς, έπεσαν στην 3η θέση.

Νέα απώλεια για την ΑΕΚ, που «κόλλησε» στο 0-0 με την ΑΕΛ στη Λάρισα, σε έναν κάκιστο και επικίνδυνο αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική ευκαιρία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπαρκάν.

Σημαντικότατο «διπλό», που τον διατηρεί σε τροχιά Ευρώπης, πήρε ο Παναιτωλικός στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Αρη με 2-1. Τις νίκες πήραν ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Πανιωνίου (3-1) και ο Αστέρας Τρίπολης επί του ΟΦΗ (2-1).

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 38, Ολυμπιακός 30, Ατρόμητος 28, ΑΕΚ 24, Παναθηναϊκός 22, Παναιτωλικός 21, Αρης 19, Ξάνθη 19, Αστέρας Τρίπολης 18, Πανιώνιος 18, ΑΕΛ 15, ΠΑΣ Γιάννινα 14, Λαμία 11, ΟΦΗ 11, Λεβαδειακός 8, Απόλλων Σμύρνης 5.