Πέμπτη 20 Δεκέμβρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Βήμα πρωτιάς η ΑΕΚ

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για την κατάληψη της 1ης θέσης στον 3ο όμιλο του FIBA Champions League πήρε η ΑΕΚ, με 80-76 επί της Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική. Ηταν η 10η συνεχόμενη νίκη της «Ενωσης» σε Ελλάδα και Ευρώπη και 8η στον όμιλο, έναντι μίας μόλις ήττας, χάρη στην οποία παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και παράλληλα εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Κόντρα στην ουραγό τσεχική ομάδα η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα, παρά το καλό της ξεκίνημα (16-11). Στη συνέχεια εκδηλώθηκαν προβλήματα στην επίθεση, τα οποία επέτρεψαν στη Νίμπουρκ να προσπεράσει μέχρι το ημίχρονο (29-32). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, με τους Σαντ-Ρος και Λαρεντζάκη να προσφέρουν πολύτιμη βοήθεια επιθετικά, και ανέκτησαν το προβάδισμα (53-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα, με πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Σάκοτα, πήγε τη διαφορά στο στο +7 (63-56), με τους Τσέχους να αντιδρούν εκ νέου και να ισοφαρίζουν (69-69) 4' πριν τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν ψυχραιμία και είχαν καλές επιλογές, χάρη στις οποίες έφτασαν στη νίκη.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7, Ματσιούλις 15, Σάκοτα 18, Σαντ-Ρος 12, Γιαννόπουλος, Χάντερ 18, Μωραΐτης, Ρατάν-Μέις 4, Ρόμπερτσον, Τσαλμπούρης.

Νίμπουρκ: Μπόχατσικ 10, Χρούμπαν 10, Λόρενς 6, Πέτερκα 10, Ράιτ 9, Μπέντα 12, Κόζι 13, Ντέιβις, Κριζ 2, Μάγιερς 2, Πούμπρλα 2.

• Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε και ο Προμηθέας Πατρών στον 4ο όμιλο, νικώντας 80-76 την Ολίμπια στη Λουμπλιάνα και παραμένοντας 2ος (6-3 νίκες). Ο ΠΑΟΚ, αντίθετα, έχασε πολύτιμο έδαφος στον 2ο όμιλο μετά την ήττα 94-77 από τη Βόννη, που τον έριξε στην 4η θέση.