Τετάρτη 19 Ιούνη 2019
Σελίδα 27
ΒΟΛΕΪ - SILVER LEAGUE
Στον τελικό η Εθνική ανδρών

Με μια επιβλητική εμφάνιση στο φινάλε των αγώνων του ομίλου της η Εθνική ανδρών επικράτησε εκτός έδρας της Βοσνίας με 3-0 σετ σφραγίζοντας την πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας Silver League του ευρωπαϊκού βόλεϊ. Η νίκη επί της Βοσνίας έδωσε στο ελληνικό συγκρότημα να καταλάβει την πρώτη θέση στον όμιλο υπερτερώντας στην ισοβαθμία του ρετιρέ της Αυστρίας. Στον τελικό η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία σε δύο αγώνες, με τον πρώτο να διεξάγεται στην Ελλάδα στις 26 Ιούνη και τη ρεβάνς στις 30 Ιούνη στην έδρα των αντιπάλων.

Στον αγώνα με τη Βοσνία η Εθνική κρατώντας την τύχη στα χέρια της κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε παίζοντας εξαιρετικά και έχοντας τους Ζουπάνη και Φράγκο που αναδείχθηκαν πρώτοι σκόρερ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Τα σετ: 16-25, 20-25, 21-25.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Αυστρία επικράτησε εκτός έδρας της Ουγγαρίας με 3-0. Η βαθμολογία: Ελλάδα 15, Αυστρία 15, Ουγγαρία 3, Βοσνία 3.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική γυναικών

Η Εθνική γυναικών δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο της πρόκρισης στον τελικό της Silver League αφού η ήττα στο φινάλε του ομίλου της από τη Σλοβενία με 3-2 σετ αποδείχθηκε καθοριστική. Η ελληνική ομάδα χρειαζόταν μόνο την καθαρή νίκη (3-0, 3-1) προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί έναντι της Σλοβενίας αυτή στην πρώτη θέση στο φινάλε των αγώνων. Ωστόσο οι Σλοβένες αποδείχθηκαν δύσκολο εμπόδιο για τα κορίτσια της Εθνικής που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ και κάθε ελπίδα για τον στόχο τους. Ακόμα και έτσι πάντως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να οδηγήσουν τα πράγματα στο τάι - μπρέικ όπου οι αντίπαλοι κυριάρχησαν πλήρως έχοντας και καλύτερη ψυχολογία. Τα σετ: 25-21, 25-15, 20-25, 20-25, 15-06. Στο άλλο ματς του ομίλου η Εσθονία επικράτησε της Πορτογαλίας με 3-2.

Η βαθμολογία: Σλοβενία 15, Ελλάδα 13, Εσθονία 4, Πορτογαλία 4.