Παρασκευή 10 Σεπτέμβρη 2021
Σελίδα 21
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕΪ
Δεν τα κατάφερε η Εθνική

Με μία ακόμα ήττα στον όμιλο της Κρακοβίας, τη φορά αυτή από την Πορτογαλία, με 3-1 σετ, ολοκληρώθηκε η παρουσία της Εθνικής βόλεϊ ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Στον τελευταίο αγώνα της 1ης φάσης στόχος της Ελλάδας ήταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, καθώς μόνο έτσι θα συνέχιζε στους «16», ωστόσο δεν πλησίασε καν στην επίτευξή του. Από την άλλη οι Ιβηρες πήραν την πρόκριση ως 4οι, πίσω από Πολωνία, Σερβία και Ουκρανία.

Οι Ελληνες διεθνείς, που προέρχονταν από καλές εμφανίσεις - παρά τις ήττες - με αντιπάλους την παγκόσμια πρωταθλήτρια και διοργανώτρια του ομίλου Πολωνία και την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία, δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση. Στο τελευταίο ματς έχασαν το πρώτο σετ από τους Πορτογάλους με 25-22, στη συνέχεια αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 μετά από ένα συναρπαστικό δεύτερο σετ, το οποίο κατέκτησαν με 26-23, αλλά μέχρι εκεί. Στα δύο επόμενα σετ οι Πορτογάλοι με πρωταγωνιστή τον Φερέιρα ήταν σαφώς καλύτεροι, επικράτησαν με 25-20 και 25-22 και πήραν τη νίκη - πρόκριση.