Τρίτη 30 Ιούλη 2019
Σελίδα 19
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
«Ασημένιος» ο Γκολομέεφ, διάκριση για τον Χρήστου

Το μοναδικό μετάλλιο στο φετινό Παγκόσμιο υγρού στίβου έφερε για την ελληνική αποστολή ο Κριστιάν Γκολομέεφ
«Ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής στα 50 μ. ελεύθερο στέφθηκε ο 26χρονος Ελληνας πρωταθλητής Κριστιάν Γκολομέεφ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Γκουανγκτζού. Ο αθλητής του Εθνικού Πειραιά κολύμπησε την απόσταση στον τελικό σε χρόνο 21.45 δευτερόλεπτα και μοιράστηκε το ασημένιο μετάλλιο με τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους. Να σημειωθεί ότι αυτό είναι μόλις το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα σε αγώνισμα κολύμβησης, μετά το χρυσό του Αρη Γρηγοριάδη στα 50 μ. ύπτιο το 2005 στο Μοντρεάλ. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ, ο οποίος με επίδοση 21.04 δευτερόλεπτα κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων που ανήκε στον Βραζιλιάνο Σέζαρ Σιέλο Φίλιο από το 2009.

Επιπλέον, αξιόλογη παρουσία είχε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό στα 50 μ. ύπτιο, καθώς με επίδοση 24.75 δευτερόλεπτα τερμάτισε 8ος, ενώ κατέρριψε ρεκόρ 10 χρόνων που κατείχε ο Αρης Γρηγοριάδης από το 2009, με χρόνο 24.77 δευτερόλεπτα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νοτιοαφρικανός Ζαν Βαντέλ με χρόνο 24.43, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι Ρώσοι Εβγκένι Ρίλοφ (2ος) με 24.49 και Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 24.51.

Πόλο: 7η η Εθνική ανδρών

«Ξέσπασε» στη Γερμανία η Εθνική πόλο ανδρών, τη νίκησε 11-6 στον τελευταίο της αγώνα κατάταξης και κατέλαβε την 7η θέση στην τελική βαθμολογία της διοργάνωσης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4, στην επανάληψη όμως η Εθνική παίζοντας εξαιρετική άμυνα (για 14 λεπτά δεν δέχτηκε γκολ) «έχτισε» διαφορά υπέρ της.

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-4, 0-6, 6-11

Γερμανία: Σένκελ, Ράιμπελ, Φαν Ντερ Μπος, Ρεάλ Γ. 1, Πρόις, Γιούνγκλιγκ, Στρέλεζκι 1, Γκίλεν, Σταμ 2, Τσουκ, Ρέστοβιτς 1, Αίντνερ 1, Γκοτζ.

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου 1, Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Δερβίσης 3, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.

• Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφθηκε η Ιταλία, για τέταρτη φορά στην ιστορία της, νικώντας 10-5 την Ισπανία στον μεγάλο τελικό.