Παρασκευή 13 Σεπτέμβρη 2019
Σελίδα 21
ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ 5-8
Για την 5η θέση Σερβία - Τσεχία

Η Σερβία και η Τσεχία θα διεκδικήσουν την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τις νίκες τους επί των ΗΠΑ και της Πολωνίας αντίστοιχα στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Στην κόντρα των μέχρι πρότινος φαβορί για το χρυσό, η Σερβία νίκησε 94-89 τις ΗΠΑ. Είναι η πρώτη φορά από το 2002 που οι Αμερικανοί γνωρίζουν δύο συνεχόμενες ήττες και συνολικά η χειρότερη παρουσία της ιστορίας τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και προηγήθηκαν 32-7 στην πρώτη περίοδο, για να μειώσουν οι ΗΠΑ σε 44-40 στο ημίχρονο, μετά από αντεπίθεση διαρκείας και παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Ο αγώνας παρέμεινε οριακός μέχρι και το τελευταίο τρίλεπτο, όταν η Σερβία με ξέσπασμα «σφράγισε» τη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους.

Στο άλλο ματς η Τσεχία νίκησε 94-84 την Πολωνία και στην παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση έχει την ευκαιρία να μπει στην πεντάδα. Κορυφαίος των Τσέχων ήταν για άλλη μια φορά ο Σατοράνσκι (22 πόντοι, 12 ασίστ) και από κοντά οι Χρούμπαν (24 π.) και Μπόχατσικ (21 π.). Από την Πολωνία ξεχώρισε ο Σλότερ (12 π.).

Το πρόγραμμα των τελικών αγώνων κατάταξης (Σάββατο 14/9):

Για την 7η θέση: ΗΠΑ - Πολωνία (11.00 - ΕΡΤ Sports). Για την 5η θέση: Σερβία - Τσεχία (15.00 - ΕΡΤ Sports).