Παρασκευή 13 Σεπτέμβρη 2019
Σελίδα 21
ΤΕΝΙΣ - DAVIS CUP
Τελευταία ευκαιρία για την Ελλάδα

Εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς του 1ου ομίλου της 3ης κατηγορίας της Ευρωαφρικανικής Ζώνης του Davis Cup έμεινε η Εθνική τένις ανδρών, μετά την ήττα της στο Τατόι από την Πολωνία με 2-1 σετ για τη 2η αγωνιστική. Απομένει στην ελληνική ομάδα να διεκδικήσει σήμερα με αντίπαλο το Μονακό, για την 3η και τελευταία αγωνιστική, τη 2η θέση του ομίλου, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου.

Στις χτεσινές αναμετρήσεις με τους Πολωνούς η Ελλάδα ηττήθηκε στο ένα από τα δύο μονά παιχνίδια καθώς και στο διπλό. Αρχικά ο Μιχάλης Περβολαράκης αντιμετώπισε τον Καμίλ Μάιχρζακ, από τον οποίο υπέστη ήττα 2-0 σετ (6-4, 6-3), παρά την προσπάθειά του. Λίγο αργότερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη ρεβάνς απέναντι στον Χούρκατ, τον οποίο νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-1) μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση. Η Πολωνία όμως απάντησε κατακτώντας τον διπλό αγώνα, στον οποίο οι Λούκαζ, Κούμπορ και Ματκόφσκι, μετά από συναρπαστική μάχη, επιβλήθηκαν των Περβολαράκη και Τσιτσιπά με 2-1 σετ (3-6, 6-4, 6-1), κερδίζοντας συνολικά την αναμέτρηση.

• Στο άλλο ματς του ομίλου το Μονακό νίκησε 3-0 το Λουξεμβούργο, ενώ για τον 2ο όμιλο είχαμε: Εσθονία - Μαυροβούνιο 3-0, Λετονία - Βόρεια Μακεδονία 3-0.
  • Οι βαθμολογίες (νίκες - ήττες): 1ος όμιλος: Πολωνία 2-0, ΕΛΛΑΔΑ 1-1, Μονακό 1-1, Λουξεμβούργο 0-2. 2ος όμιλος: Εσθονία 2-0, Λετονία 2-0, Μαυροβούνιο 0-2, Β. Μακεδονία 0-2.