Πέμπτη 29 Νοέμβρη 2001
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΘΝΙΚΗ
Οι φωνές έφεραν... κατοστάρα

Μόνο ένα δεκάλεπτο άντεξε η Δανία κόντρα στην Εθνική μας χτες, στη Λιβαδειά, για την προκριματική προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2003. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 103-63 φθάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Κορυφαίος ήταν ο Αλβέρτης που πέτυχε 30 πόντους. Οι διεθνείς συνάντησαν κάποια προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου εξαιτίας της άμυνας ζώνης που εφάρμοσαν οι αντίπαλοί τους. Ετσι η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με το εύθραυστο 24-19. Από τη δεύτερη περίοδο αρχίζει, η ανάκαμψη καθώς πήρε μπροστά η περιφέρεια με τον Αλβέρτη να αρχίζει το προσωπικό του... κρεσέντο. Ετσι στο ημίχρονο η... τάξη είχε αποκατασταθεί και η Εθνική μας προηγήθηκε με 15 πόντους 45-30. Η επανάληψη ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιάννη Ιωαννίδη που επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζήσης, Χατζηβρέττας 2, Παπαλουκάς 9(1), Διαμαντόπουλος 9(1), Σιγάλας 2, Παπαδόπουλος 8, Αλβέρτης 30(6), Ντικούδης 12, Ρεντζιάς 21, Τσαρτσαρής 11.

ΔΑΝΙΑ: Τίσεν 2, Σόρενσεν, Λάνγκβαντ, Γένσεν 12, Ντρέιερ 14, Κόλμαν, Χάνσεν 2, Λάρσεν 6, Αντερσεν 27, Σίντινγκ