Πέμπτη 10 Οχτώβρη 2019
EUROCUP
Αργησε να «ξυπνήσει»

Παρά την υπερπροσπάθειά του στο 4ο δεκάλεπτο να «γυρίσει» τον αγώνα, ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε χτες στην Πάτρα από τη Μονακό με 77-74 για τη 2η αγωνιστική του ομίλου του στο Εurocup. Στην ουσία οι Μονεγάσκοι επιβεβαίωσαν την ιδιότητα του φαβορί του ομίλου (μαζί με τη Βίρτους Μπολόνια), με απολογισμό 2 νίκες - 0 ήττες, ενώ ο Προμηθέας έχει 1-1.

Οι Πατρινοί αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο μέρος και παρασύρθηκαν από το ρυθμό της Μονακό, η οποία με πρωταγωνιστές τους Κλέμονς και Μπάκνερ πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ (34-16 στο 16'), ενώ το ημίχρονο έληξε 32-42. Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μη χάσει εκ νέου την επαφή με το σκορ, βελτιώθηκε αμυντικά και με τον Λίποβι να δίνει σημαντικές λύσεις έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (59-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας χάρη στα μακρινά σουτ μείωσε σε 61-58 στο 34', για να αποσπαστεί εκ νέου η Μονακό, 68-59 στο 37'. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδειξαν χαρακτήρα και ξαναμπήκαν στον αγώνα στο τελευταίο λεπτό (72-70), δεν κατάφεραν όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή, καθώς η Μονακό χάρη στην ευστοχία της στις βολές και τη συγκέντρωσή της διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77

Προμηθέας: Χολ 8, Μπαμπ 7, Λίποβι 10, Αγραβάνης 14, Λόουερι 7, Κασελάκης 9, Κατσίβελης, Φίλερ, Μπόγρης 2, Ελις 17

Μονακό: Μποστ 9, Κλέμονς 13, Λακόμπ 4, Τιλί 3, Γεγκέτ 6, Ο' Μπράιεν 5, Μπάκνερ 16, Ουαταρά, Μπούβα 2, Ενις 19