Παρασκευή 8 Νοέμβρη 2019
Σελίδα 21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 67-86
Συνέχεια στην κατηφόρα

Πληρώνοντας την κάκιστη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 86-67 από την Εφές, χτες στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ετσι, με μόλις 2 νίκες έναντι 5 ηττών, ο Ολυμπιακός παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία και μακριά από την οκτάδα και την πρόκριση στα πλέι οφ.

Η αδυναμία των «ερυθρολεύκων» να σταματήσουν τον Μίσιτς (27 πόντοι) και τα γενικότερα αμυντικά προβλήματα, κυρίως στο πρώτο μέρος, αποτέλεσαν τα στοιχεία που καθόρισαν την έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά (24-21 στο 10'), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 32-11 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 18 πόντους (53-35). Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια για επιστροφή και με μπροστάρη τον Πρίντεζη - αλλά και με ευστοχία στα μακρινά σουτ - πλησίασε στο -6 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (68-61), η προσπάθεια αυτή όμως δεν είχε συνέχεια και η Εφές, βρίσκοντας τις λύσεις, έφτασε με άνεση στη νίκη.

Ολυμπιακός: Πάντερ 8, Ρότσεστι 4, Πολ 15, Κόνιαρης 5, Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοφ 10, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 14, Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

Εφές: Λάρκιν 24, Μπομπουά 10, Σίνγκλετον 7, Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27, Αντερσον 3, Πίτερς 3, Ντάνστον 10, Σίμον 2