Παρασκευή 28 Φλεβάρη 2020
Σελίδα 26
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71-70
Πέταξε την ευκαιρία

Η έλλειψη συγκέντρωσης με αποτέλεσμα τα λάθη στο τελευταίο λεπτό στέρησε από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να πετύχει τη σημαντικότερη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς τελικά ηττήθηκε 71-70 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική. Ηταν η 15η ήττα των «ερυθρολεύκων», η οποία τους εμπόδισε από το να πραγματοποιήσουν αποφασιστικό βήμα εισόδου στην οκτάδα και στα πλέι οφ - πάντως παραμένουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του στόχου αυτού.

Στο πρώτο μέρος η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα αγωνιστικά προβλήματα του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 39-29, στην επανάληψη όμως η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της, με πρωταγωνιστή τον Μπάλντουιν «ροκάνισε» τη διαφορά στην 3η περίοδο (52-50 στο 30') και στο 4ο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά (55-62 στο 35', 60-66 στο 38'), ενώ διατηρούσε τα «ηνία» μέχρι το τελευταίο λεπτό (65-69). Τότε άρχισαν τα αμυντικά λάθη του Ολυμπιακού, που σε συνδυασμό με ένα κρίσιμο τρίποντο του Γουίλμπεκιν έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Μακάμπι: Μπράιαντ 13, Γουίλμπεκιν 21, Εϊσι, Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 8, Χάντερ 9, Αβντίγια 2, Τζάκσον 3, Ντόρσεϊ 9, Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2.

Ολυμπιακός: Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 13, Πολ 5, Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Ρούμπιτ, Ελις 6, ΜακΚίσικ 14.