ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
«Ούριοι άνεμοι»

Στην ...κορυφή του κόσμου έφτασε για μια ακόμη φορά ο Νίκος Κακλαμανάκης

Συνεπείς στο ραντεβού τους με τη διάκριση ήταν και αυτή τη χρονιά οι Ελληνες και οι Ελληνίδες ιστιοπλόοι. Ξετυλίγοντας το «κουβάρι» των επιτυχιών για τα ελληνικά χρώματα βλέπουμε στο δρόμο πολλά και σημαντικά ονόματα, που δίνουν ελπίδες για περισσότερες διακρίσεις στο μέλλον.

ΝΙΚΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ: Κατέκτησε την πρωτιά στην κατηγορία «Μιστράλ» του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Σαρωνικό.

ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ: Αναδείχτηκε «χρυσός» στα «ΦΙΝΝ» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στην ίδια κατηγορία.

ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΚΑΤΩΡΟΥ- ΑΙΜΙΛΙΑ ΤΣΟΥΛΦΑ: Κατέκτησαν την πρώτη θέση στα «470» του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος και του Ευρωπαϊκού.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΑΠΠΑΣ: Πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα «Μιστράλ» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων και την 2η θέση στην ίδια κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων.

ΒΥΡΩΝ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ: Αναδείχτηκε 2ος παγκόσμιος πρωταθλητής στα «Μιστράλ» στη διοργάνωση των εφήβων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΝΤΗΣ- ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ: Κατέλαβαν την πρώτη θέση στην κατηγορία των «470», του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Νέων.