Πέμπτη 2 Ιούλη 2020
SUPER LEAGUE 1
Πέταξε η ΑΕΚ στην Τούμπα

Γερά στο κυνήγι της δεύτερης θέσης μπήκε η ΑΕΚ μετά την πολύτιμη νίκη στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας ίσως την πιο πειστική εμφάνιση σε εκτός έδρας ντέρμπι τα τελευταία χρόνια, η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 2-0 για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Ετσι, οι «κιτρινόμαυροι» ξαναμπήκαν γερά στη διεκδίκηση της 2ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, έπιασαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο δεύτερο σκαλοπάτι αλλά έχουν το προβάδισμα στην ισοβαθμία μετά τη νίκη. Και φυσικά διαθέτουν το πλεονέκτημα του ματς στο ΟΑΚΑ στο β' γύρο της διαδικασίας.

Η «Ενωση», χάρη και στις επιστροφές βασικών παικτών (Μάνταλος, Σιμόες, Ολιβέιρα, Μπάρκας), παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο σε σχέση με την προηγούμενη εμφάνιση και κυριάρχησε έναντι των αντιπάλων (10 τελικές, έναντι 5 των αντιπάλων της). Ξεκινώντας δυναμικά η ΑΕΚ επέβαλε πλήρως το ρυθμό της στο πρώτο μέρος, ελέγχοντας την κυκλοφορία και απειλώντας με αξιώσεις επιθετικά, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έδειξε κλεισμένος στα μετόπισθεν και χωρίς αντίδραση. Η υπεροχή της ομάδας του Καρέρα καρποφόρησε λίγο πριν από την ανάπαυλα με το τέρμα του Τσιγκρίνσκι (42'). Στην επανάληψη αν και η είσοδος των Ροντρίγκο, Μπίσεσβαρ αρχικά και μετέπειτα του Ακπόμ ανέβασε τους ρυθμούς για τον ΠΑΟΚ που έγινε πιο επιθετικός, εντούτοις η ΑΕΚ έλεγξε την άμυνά της, ενώ με πλεονέκτημα τα άκρα της συνέχισε να είναι πιο απειλητική στην επίθεση. Στο 80' με τη βοήθεια του VAR αποδείχθηκε ανατροπή του Βέρντε από τον Μιχαηλίδη στην περιοχή και ο Λιβάγια ευστοχώντας στο πέναλτι έκανε το 2-0 κλειδώνοντας τη νίκη.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός, αν και με τον αέρα του πρωταθλητή της σεζόν, αγχώθηκε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ, νικώντας με 2-1 και διατηρώντας το αήττητο σερί. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ως πρωταγωνιστή τον Χασάν που πέτυχε και τα δύο γκολ (27', 83') ενώ για τους Κρητικούς είχε ισοφαρίσει ο Σακόρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διαδικασία επικρατώντας του Αρη με 2-0 σε ένα ματς όπου και οι δυο αντίπαλοι είχαν να αντιμετωπίσουν και τα δικά τους προβλήματα. Οι «πράσινοι» που ήταν καλύτεροι κυρίως στο β' μέρος απέναντι στους «κίτρινους» που κατέβηκαν με 14 παίκτες στην αποστολή, έφθασαν στη νίκη με τα γκολ των Κουρμπέλη (41') και Κολοβέτσιου (88').

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 78, ΑΕΚ 59, ΠΑΟΚ 59, Παναθηναϊκός 50, Αρης 38, ΟΦΗ 35.

Ανοιχτά για Ευρώπη, υποβιβάστηκε ο Απόλλων Σμύρνης (2022-05-10 00:00:00.0)
«Αέρας» ο Ολυμπιακός, ανατροπή ο ΟΦΗ (2021-12-21 00:00:00.0)