Το τελευταίο «αντίο» στον Μακρονησιώτη αγωνιστή Βαγγέλη Ευαγγελίδη, από την Αλμωπία Πέλλας, που «έφυγε» από τη ζωή πλήρης ημερών, σε ηλικία 97 χρόνων, είπαν τη Δευτέρα συγγενείς, συναγωνιστές, σύντροφοι και φίλοι.
Στην κηδεία του, που πραγματοποιήθηκε στο χωριό Φιλώτεια, παρευρέθηκε αντιπροσωπεία από την Τομεακή Επιτροπή Πέλλας και την ΚΟΒ Αριδαίας του ΚΚΕ.
Ο σ. Βαγγέλης Ευαγγελίδης έλαβε μέρος στην Εθνική Αντίσταση με το ΕΑΜ και στους αγώνες του ΔΣΕ στην περιοχή της Καρατζόβας (Αλμωπία). Εκτοπίστηκε για τη δράση του στον τόπο εξορίας της Μακρονήσου.
Υπήρξε μέλος του Κόμματος για πάνω από 70 χρόνια και μέχρι το τέλος της ζωής του στην ΚΟΒ Αριδαίας στην Πέλλα.