Απλήρωτοι ήταν μέχρι χτες το μεσημέρι - οπότε και έκλεισαν τα ταμεία των τραπεζών - οι συνταξιούχοι που καλύπτονται από το ΤΑΠ - ΟΤΕ. Στα γραφεία του Ταμείου, επικράτησε ένταση, γεγονός που ανάγκασε και τη διοίκηση του Πανελλήνιου Συλλόγου των συνταξιούχων ΟΤΕ - ΕΛΤΑ - ΟΣΕ να εκδώσει σχετική καταγγελία. Αργά το απόγευμα, με τη σειρά της, η ηγεσία του υπουργείου Εργασίας ανακοίνωσε ότι τελικά καταβλήθηκε το ποσό των συντάξεων στις τράπεζες και πως οι συνταξιούχοι του ΤΑΠ - ΟΤΕ θα μπορούν να πάρουν τα χρήματά τους από τη Δευτέρα 31 Δεκέμβρη του 2001 μέσω των τραπεζικών μηχανημάτων (ΑΤΜ). «Δώρον άδωρον», όμως, καθώς θα είναι δύσκολο για αρκετούς από τους συνταξιούχους να πάρουν τα χρήματά τους από τα μηχανήματα της τράπεζας και δε θα υπάρχει και η εναλλακτική λύση να τα πάρουν από τα ταμεία, λόγω του ότι οι τράπεζες θα παραμείνουν κλειστές έως και την επόμενη Τετάρτη 2 Ιανουαρίου του 2002.