Παρασκευή 27 Αυγούστου 2021
Σελίδα 17
Χάλκινος ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στους Παραολυμπιακούς

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ. στην άρση βαρών σε πάγκο. Ο Ελληνας πρωταθλητής σήκωσε 165 κ., όσα και ο Γάλλος Μπουρλόν ο οποίος πήρε το αργυρό μετάλλιο λόγω σωματικού βάρους, ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174 κ.

Μετά το Ρίο είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο που κατακτά ο Δ. Μπακοχρήστος σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Θυμίζουμε ότι αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα, καθώς είχαν προηγηθεί τα χάλκινα μετάλλια των Παναγιώτη Τριανταφύλλου και Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στην πρεμιέρα των Παραολυμπιακών.

Με ανακοίνωσή του το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ συνεχάρη τους δύο αθλητές, που «χάρισαν τα 2 πρώτα χάλκινα μετάλλια στην ελληνική αποστολή». Εύχεται «καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους αθλητές που αγωνίζονται τις επόμενες μέρες».