Τρίτη 1 Φλεβάρη 2022
Σελίδα 25
BASKET LEAGUE
Ανατροπή Ολυμπιακού με υπογραφή Σλούκα

Η εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού με ανατροπή από το -16 επί της ΑΕΚ και τα πολύτιμα διπλά των Απόλλωνα Πάτρας και ΠΑΟΚ ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στη 14η αγωνιστική στην Βasket League.

Στο κλειστό των Ανω Λιοσίων ο Ολυμπιακός, αν και με πολλές απουσίες, επιβλήθηκε της γηπεδούχου ΑΕΚ με 80-74, συνέχισε στην κορυφή και ανέβηκε ψυχολογικά ενόψει των δύσκολων υποχρεώσεων της βδομάδας για την Euroleague. Οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι, επίσης λαβωμένοι από απουσίες και χωρίς τον προπονητή τους, Στ. Δέδα (διαγνώστηκε με κορονοϊό), έβαλαν αρκετά δύσκολα στους φιλοξενούμενους μέχρι το 25ο λεπτό, όταν προηγούνταν με 55-39. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι», με μπροστάρη και πρωταγωνιστή τον Σλούκα (23 π.), έδειξαν αντίδραση ιδιαίτερα στην 4η περίοδο και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στη Νίκαια ο Απόλλωνας Πάτρας, με κορυφαίο τον Τσαλμπούρη (30 π.), πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού με 96-82 που τον φέρνει μια ανάσα από την οκτάδα. Το... ρόδι μακριά από την έδρα του έσπασε ο ΠΑΟΚ παίρνοντας σημαντικό διπλό επί του Λαυρίου με 61-59, σε ένα αμφίρροπο ματς.

Χωρίς προβλήματα ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Αρη με 103-83, ενώ πολύτιμη νίκη για τη μάχη της τετράδας πέτυχε ο Προμηθέας στην Πάτρα επί του Περιστερίου με 82-77. Στη Ρόδο ο Κολοσσός χωρίς προβλήματα νίκησε τη Λάρισα με 93-75 και διατηρήθηκε στην πρώτη τετράδα. Ρεπό είχε ο Ηρακλής.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 23, Προμηθέας 22, Παναθηναϊκός 21, Κολοσσός Ρόδου 20, Περιστέρι 19, ΑΕΚ 19, Λαύριο 18, ΠΑΟΚ 17, Απόλλωνας Πάτρας 17, Αρης 17, Λάρισα 16, Ιωνικός 15, Ηρακλής 11.