Τρίτη 22 Μάρτη 2022
Σελίδα 30
10ος ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ
Με ρεκόρ συμμετοχής παρά τις αντίξοες συνθήκες

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 10ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ, καθώς παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες σημειώθηκε νέο ρεκόρ συμμετοχής, με χιλιάδες δρομείς, αθλητές και απλό κόσμο. Η φετινή διοργάνωση ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του μεγάλου μας συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, ενώ παράλληλα με τον κύριο αγώνα έγιναν ο αγώνας δρόμου 5 χλμ. και ο αγώνας δρόμου αθλητών ΑμεΑ με αμαξίδια.

Νικητής του Ημιμαραθώνιου στους άντρες ήταν ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Κορνέσκι, ο οποίος σημείωσε νέο ρεκόρ, με χρόνο 1.07.26, 2ος με 1.07.45 ήταν ο Παναγιώτης Καραΐσκος, που παράλληλα κατέκτησε για 4η φορά την πρωτιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, ενώ 3ος (και 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα) ήταν ο Δημήτρης Τσάκαλος με 1.09.20. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου, με 1.19.42, και ακολούθησαν η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου με 1.20.03 και η Ειρήνη - Ρία Μιχαλά με 1.22.57.