Τρίτη 9 Αυγούστου 2022
Σελίδα 21
ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ ΒΟΛΕΪ
Φουλ για πρόκριση στο Ευρωπαϊκό

Με ιδανικό τρόπο συνεχίζεται η προσπάθεια της Εθνικής ομάδας βόλεϊ για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2023. Μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Νορβηγίας την περασμένη Τετάρτη, την Κυριακή η Ελλάδα έκανε το 2 στο 2, επικρατώντας με 3-0 της Κροατίας στο κλειστό της Γλυφάδας μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση, και φιγουράρει μόνη πρώτη στον 5ο προκριματικό όμιλο.

Η ελληνική ομάδα έδειξε τις διαθέσεις της ήδη από το πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία (25-12), με επιθετικό σερβίς που «διέλυσε» την κροατική άμυνα. Στο δεύτερο σετ η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 12-5, με τρομερή ανατροπή όμως έκοψε και πάλι πρώτη το νήμα (25-23). Η διαφορά μεταξύ των ομάδων σε ψυχολογικό επίπεδο ήταν πλέον αχανής και στο τρίτο σετ η Ελλάδα έκανε ξανά «περίπατο», κερδίζοντάς το με σκορ 25-15 και πανηγυρίζοντας τη νίκη μαζί με πλήθος κόσμου που κατέκλυσε το κλειστό της Γλυφάδας.

Επόμενο ματς για την Εθνική στον όμιλο, για την 3η αγωνιστική, είναι αύριο Τετάρτη με αντίπαλο την ομάδα της Κύπρου.

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές: Ελλάδα 5, Κροατία 3, Κύπρος 3, Νορβηγία 1.