Σάββατο 3 Σεπτέμβρη 2022 - Κυριακή 4 Σεπτέμβρη 2022
Σελίδα 36
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική

Αν και «έπαιξε με τη φωτιά», χάνοντας διαφορά 17 πόντων, η Εθνική ομάδα έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και πήρε πολύτιμη νίκη 89-85 επί της Κροατίας στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Eυρωμπάσκετ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Εθνική ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 27 πόντους και ο επιβλητικός Γιάννης Αντετοκούνμπο με άλλους τόσους, καθώς και με καθοριστικές ενέργειες στο τελευταίο λεπτό οι οποίες και έδωσαν τη νίκη.

Η Ελλάδα ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε να χάνει 10-3, στη συνέχεια όμως βελτιώθηκε αμυντικά και «προσπέρασε», ενώ έφτασε τη διαφορά και στους 17 πόντους (44-27) λίγο πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, στην επανάληψη οι Κροάτες με μπροστάρηδες τους Σίμον (18 πόντοι) και Σμιθ (23 π.) εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά λάθη και τις ολιγωρίες της Εθνικής, «ροκάνισαν» τη διαφορά (62-60) και ξαναμπήκαν στον αγώνα, ο οποίος έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά (84-80). Εν τέλει η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ελληνικής ομάδας χάρη σε δύο καθοριστικά κοψίματα και 4 καθοριστικούς πόντους του Γ. Αντετοκούνμπο.