Εικοσιτετράωρη απεργία πραγματοποιούν σήμερα οι εργαζόμενοι σε εργολήπτες και σε εκτελέσεις έργων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, διεκδικώντας τη μονιμοποίησή τους, αφού καλύπτουν πάγιες ανάγκες του Ιδρύματος (σε διοικητικές, τεχνικές και άλλες θέσεις). Σε δίωρη στάση εργασίας, από τη 1 έως τις 3 το μεσημέρι, προχωρούν σε ένδειξη συμπαράστασης και τα μέλη του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού του ΑΠΘ. Σε ανακοίνωσή του, ο Σύλλογος αναφέρει ότι έτσι «θα δείξουμε σε ελάχιστο βαθμό την αλληλεγγύη μας στο δίκαιο αίτημά τους, αλλά και θα συμβάλουμε, σε μέγιστο βαθμό, στη δημιουργία ενός ενωτικού και αγωνιστικού πνεύματος, μεταξύ των εργαζομένων στον ίδιο χώρο εργασίας».